WODA W OGRODZIE

Woda jest najważniejszym czynnikiem warunkującym wzrost i rozwój organizmów, jest też elementem kompozycyjnym wykorzystywanym przez człowieka do kształtowania swojego otoczenia już od tysięcy lat. Szum wody, błysk odbitego w wodzie światła, zapach porannej rosy w powietrzu, to doznania będące udziałem tych szczęśliwców, którzy postanowili mieć w ogrodzie wodę w postaci stawu, małego oczka wodnego, strumienia czy kaskady.

Obecność wody w ogrodzie stwarza korzystny mikroklimat, w którym podwyższona wilgotność, obniżona temperatura powietrza, a także jego silniejsza ujemna jonizacja szczególnie sprzyjają wypoczynkowi w upalne letnie dni. Efekt Lenarda to zjawisko fizyczne polegające na przekazywaniu ładunków ujemnych poprzez silnie rozpylone cząsteczki wody dodatnio naładowanym cząsteczkom powietrza. Przesycenie powietrza jonami ujemnymi powoduje u człowieka dobre samopoczucie związane z większą odpornością na stres i lepszym funkcjonowaniem układu krwionośnego. W pobliżu fontann, wodospadów i jezior nasycenie powietrza jonami ujemnymi jest optymalne, zwiększa się dodatkowo przez działalność fotosyntetyczną roślin.

Dobrze zaprojektowany zbiornik wodny, jest miejscem tętniącym życiem, z którego chętnie korzystają ptaki, owady i inne drobne zwierzęta, a rośliny znajdują tam idealne warunki do wzrostu i kwitnienia.

Wodę można wprowadzić również do niewielkiego ogrodu, a nawet na taras czy balkon. Mini ogród wodny w pojemniku zabiera niewiele miejsca i jego utrzymanie jest prostsze niż pielęgnacja oczka wodnego, a może być bardzo atrakcyjnym elementem, zdobiącym, np. miejsce, w którym wypoczywamy. Chcesz wiedzieć więcej zajrzyj do książki Małgorzata Bogusławska, Agnieszka Wilkaniec "Ogród Wodny" Wydawnictwo Działkowiec.